Lekcja 10: Zaimki osobowy i zwrotny – ćwiczenia

Lekcja 10: Zaimki osobowy i zwrotny – ćwiczenia

Zaimki osobowe to niezwykle ważny temat. Pełnią tak istotną funkcję (zresztą jak w każdym języku), że bez nich w zasadzie nie da się przetłumaczyć żadnego, nawet najprostszego tekstu. Dlatego tak ważne jest, by je zapamiętać i umieć prawidłowo odmieniać, znać wszystkie formy i potrafić je interpretować w zależności od kontekstu.

Aby udało się wam opanować wszystkie łacińskie zaimki osobowe oraz zaimek zwrotny, proponuję gruntowne przerobienie wszystkich zaproponowanych przeze mnie ćwiczeń. Jak zwykle znajdziecie tu ćwiczenia, w których trzeba będzie podać wymagane formy czy zamienić je na liczbę przeciwną. Z każdą kolejną lekcją będzie się jednak pojawiać coraz więcej ćwiczeń na tłumaczenie zdań. W końcu o to przecież nam chodzi – żeby jak najszybciej przejść do tłumaczenia tekstów. Nie uczymy się dla samej nauki. Chcemy rozumieć. Dlatego do omówienia pozostaje nam jeszcze jedna kwestia.

Łacina zaimki osobowe z przyimkiem „cum”

W niniejszej lekcji (Łacina zaimki osobowe i zwrotne – ćwiczenia) znajdziecie ćwiczenie, w którym trzeba będzie połączyć zaimki osobowe i zaimek zwrotny z przyimkiem „cum”, który oznacza „z” (choć ma o wiele więcej znaczeń, o czym przekonacie się za jakiś czas). Aby wyrazić myśl „z kimś, z czymś”, przyimek „cum” należy połączyć z odpowiednią formą rzeczownika, przymiotnika, zaimka lub innej części mowy w ablativie. O ile w przypadku innych części mowy powiemy po prostu  np. „cum puella” (z dziewczyną), nieco inaczej wygląda to z zaimkami. „Cum” przykleja się na końcu zaimka w ablativie, tworząc jeden wyraz: „mecum”, „tecum”, „secum”, „nobiscum” i „vobiscum”. Proste, ale trzeba zapamiętać.

Łacina zaimki osobowe z przyimkiem „de”

W ćwiczeniach pojawia się także przyimek „de” oznaczający „o”, również łączy się on z ablativem. „O dziewczynie” powiemy więc „De puella”. Tak samo jest w przypadku zaimków osobowych i zwrotnego, tutaj nie ma już wyjątku. Powiemy więc „De me”, „De te” i tak dalej.


Jeśli jeszcze mało wam teorii, obejrzyjcie poniższy film, w którym wszystko wyjaśnione jest raz jeszcze. Zaraz potem zapraszam do wykonania wszystkich ćwiczeń (Łacina zaimki osobowe i zwrotny – ćwiczenia). Powodzenia!

Łacina zaimki osobowe i zwrotny – wideo

 

Łacina zaimki osobowe i zwrotny – ćwiczenia

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 1.  Udzielono odpowiedzi
 2.  Do sprawdzenia
 1. Pytań 1 z 9

  Odpowiedniemu zaimkowi osobowemu w liczbie pojedynczej przyporządkuj odpowiadającą mu formę zaimka w liczbie mnogiej.

  Sortuj elementy
  • Vobis
  • Nos
  • Vestri
  • Nobis
  • Nostri
  • Ego
  • Tui
  • Mei
  • Me
  • Tibi

Wszystkie słowa występujące w ćwiczeniach znajdziecie w moim słowniku łacińskim.

Jeśli znajdziecie jakieś błędy lub coś będzie niejasne, piszcie koniecznie!


Photo credit: Following Hadrian / Foter /CC BY-SA

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized, Łacina - Lekcje. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s